Maturita z češtiny je za mnou. Připadám si podceněná

3. května 2013 v 21:18 |  Téma
Písemná maturita naostro - podruhé v životě. V čem se lišila od písemné francouzštiny z minulého roku? Především trvala o tři hodiny méně. A kromě toho u ní nebylo třeba tolik přemýšlet. Což byla pro studenty úleva, zvláště pro ty učňáky, jimž se státní maturita přizpůsobuje, že ano...

Na úvodní straně didaktického testu bylo napsáno "z českého jazyka", pravděpodobně to ale byla úvodní strana jiného testu. Nechápu, v čem přesně to prověřovalo znalosti, které jsme měli nabýt za těch šest let na gymplu.

Slohové testování spočívalo v tom, že si student mohl vybrat jedno z DESETI zadání. Tedy měl výběr prakticky ze všeho, co se na střední škole vůbec kdy psalo. Tomu říkám "test". Já jsem si vybrala zadání číslo 5 - zprávu do regionálního zpravodaje.

Jistě. Jsem ráda, že se nemusím bát, že bych snad maturitu z češtiny neudělala. Ale připadám si skoro uražená. Podceněná. Jsem "zvyklá" na stres z francouzských maturit, kde ani perfektní orientace v tématu nezajistí jedničku. Tam je třeba přemýšlet a umět použít informace.

Nikdy jsem si nemyslela, že kdy budu chválit cokoli francouzského.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AndyOnbekend | Web | 3. května 2013 v 21:29 | Reagovat

vybrala sis stejný téma jako moje sestra před lety:))

2 Říjnová | Web | 3. května 2013 v 21:33 | Reagovat

No, já mám teda jiný názor. Jednak jsem četla komentáře na fb, kde se všichni, až na pár výjimek, vyjadřovali tak, že to bylo docela těžký. A tak jsem si to stáhla. Nečetla jsem všechny otázky, jen jsem to prolítla. Vlastně jsem si pořádně přečetla dvě otázky. Nechtělo se mi číst ty texty, protože jsem se zabývala prokrastinací a měla jsem výčitky. Viděla jsem otázku, kdy se měl text zařadit do období. To nepatří do češtiny. Stejně tak to s tou básničkou, to mi taky přišlo docela nesmyslný. S mamkou, která vystudovala češtinu, jsme si lámaly hlavu nad jednou otázkou.
Chápu, že pro studentku prestižního gymnázia to třeba bylo jednoduchý. Ale pochybuju, že to tak bylo i u studentů učňáků a některých středních škol. Co se slohovek týká... jo, všechny slohový útvary, ale témata v podstatě na hovno.

3 Vendy | Web | 3. května 2013 v 21:48 | Reagovat

[2]: Nechtěla jsem se nějak "vytahovat" tim, že bych byla studentka "prestižního gymnázia", jak řikáš. Ani jsem neřekla, že by ten didaktickej test byl snadnej. Naopak! Nerozumim tomu, proč jsem se šest let učila češtinu tak, jak jsem se ji učila, když nás z ní u maturity z češtiny nakonec nikdo neprověřil.
Didakťák byl těžkej i pro mě. (Ale ne zas natolik, že bych se bála, že z něj budu mít za pět...) A pro spoustu dalších lidí z našeho prestižního gymplu taky. Často jsou v něm divně zadaný otázky, což potvrzuje i nemálo učitelů češtiny.
Zrovna ta básnička mi jako jedna z mála přišla, že tam má co dělat :D. Tam šlo podlě mě o to, jestli člověk umí aspoň trochu interpretovat poezii... Což se ve středoškolský češtině učí.
Co se učňáků týče, ty by podle mýho názoru neměly mít povinnost maturitu dělat... Ještě jsem neslyšela jedinej logickej argument, proč by například tesař nebo instaletér měl mít maturitu z češtiny. Tím je určitě nechci nijak shazovat. Ale opravdu si myslim, že ji nepotřebují.

4 Vendy | Web | 3. května 2013 v 22:21 | Reagovat

Jinak ještě ohledně těch slohových útvarů: můj názor může být zkreslený, protože jsem zvyklá psát a baví mě to, ale cca osm z těch deseti témat mi přišlo super.

Vždyť tam bylo v pohodě vypravování. PERFEKTNÍ úvaha. Dobrá charakteristika. Na tý snad ani neni co zadat blbě, prostě pořád charakterizuješ nějaký lidi! :D Stížnost, dopisy... Na tom snad neni co nenapsat... Naprosto klasický líčení, jaký se píše odjakživa. Tohle  jsou všechno útvary, u kterých snad nikdo nemůže mít tak zásadní problém. Ok, ty tři publicistiky plus referát byly trochu nadstavbový. Ale všechna ostatní témata to podle mě dokonale vykompenzovala. Doopravdy, upřímně, by mě zajímalo, co by si ti, kteří si na slohy stěžujou, představovali za zadání.

5 Říjnová | Web | 5. května 2013 v 15:09 | Reagovat

Možná jsi to neřekla přímo, ale když řekneš, že si připadáš podceněna, uražena, že se u testu nemuselo přemýšlet, že se test přizpůsobuje učňákům... vyplývá z toho, že jsi to zvládla levou zadní a byla to brnkačka.
Co se týče tý maturity na učňáku... ta je u některých oborů "dobrovolná", mají ve třeťáku výuční list, některý jsou i s maturitou. Konkrétně ale u češtiny si myslím, že ta je důležitá, protože všichni by měli umět česky a to mi dáš jistě za pravdu, jako člověk, co píše. Když pak čteš ty sračky, s prominutím, na fb nebo jinde, kde jsou chyby ve shodě přísudku s podmětem a takovýhle věci... navíc, většinou to jsou i lidi, co chodí na SŠ, ne na U.
A nikdy nevíš, kdy kdo bude chtít jít dál, i takovej tesař může chtít jít na VŠ, i když jich asi moc nebude.
Já třeba zase nechápu, proč by měla být povinná matika.

6 Vendy | Web | 5. května 2013 v 15:38 | Reagovat

[5]: Ano! Jistě! :D Česky by měli umět všichni! Jenže tahle maturita, taková, jaká je, nic takového v podstatě neověřuje. Leda tak ty slohovky, kde se za pravopisný a stylistický chyby pár bodů dá strhnout.

Napsala jsem, že "učňáky by neměly mít povinnost dělat maturitu". Tu možnost jim ale určitě vzít nechci. na druhou stranu znám pár lidí z učňáků a průmyslovek, kteří musí maturovat tak, jako všichni ostatní, i když už předem ví, že ten papír k ničemu nepotřebují. A že neumí česky? To ale vůbec není věc maturity... Vyjadřovat se aspoň trochu kultivovaně se mají naučit během těch X let ve škole, s tím, jestli to nakonec ještě završí maturitou, už to podle mě nemá co dělat...

Povinnou matiku každopádně taky nechápu.

7 Vendy | Web | 5. května 2013 v 15:44 | Reagovat

Jo, ještě jsem zapomněla okomentovat tu obtížnost :D.

Jak to říct... Nebylo to pro mě tak těžký, abych se bála, že jsem to nedala. Slohovka byla v pohodě. V didakťáku mám určitě pár chyb. Ale cítim se podceněná v tom smyslu, že bych si poradila klidně i s teste z češtiny (myslim doopravdy z češtiny). Cítim se, jako by se nám CERMAT bál dávat otázky otázky na pravopis (ty tam byly asi čtyři), jako by se nás bál ptát na literární historii. A místo toho tam radši dal nejrůznější porozumění textu a grafům, protože na to teoreticky stačí každej, kdo umí číst a má mozek.

Pak je tu ale fakt, že některý otázky jsou zadaný tak divně, že se ti zdá, že žádná odpověď neni správná, nebo že jsou správný dvě... I když ten mozek máš :D. A já jsem člověk, kterýmu vyhovujou spíš otevřený úlohy. Většinou mám jinej názor, jiný řešení, ale umim si ho obhájit. Vybírat si jednu z možností je pro mě těžký.

Ježiš to jsem se rozjela :D.

8 Říjnová | Web | 5. května 2013 v 21:37 | Reagovat

[6]: Ono čistě teoreticky, kdo tu maturitu z češtiny potřebuje, že jo :D Když to podáš takhle, tak vlastně nikdo, pokud nejde studovat tuhle konkrétní věc :D jakože bohemistiku, žurnu nebo tak něco.

Já si myslim, že kdyby to byl test vyloženě na gramatiku, mluvnici a tak, byla by ta úspěšnost větší. Ale třeba se pletu.
Celý to je hrozný výmysl, mamka s cermatem trochu spolupracuje, opravuje slohovky z němčiny a když mi jednou vysvětlovala, jaká chyba se jakou značkou opravuje a tak podobně, pochopila jsem, proč na to měli tolik školení.
Ono i odeslat ty testy poštou je hrozná věda, jednou jsem to měla za úkol :D

9 Vendy | Web | 5. května 2013 v 21:56 | Reagovat

[8]: Podle mě by ta maturita mohla bejt daná právě tim, na jaký škole jsi - gympláci se "dobrovolně" učej od všeho trochu, tak ať maj češtinu (a možná i tu matiku, dneska jsem nad tim přemejšlela a došla jsem k názoru, že je to snad i logický... Ale to by zas bylo na dlouhý slohy :D) povinně. Ale třeba technickým oborům by se maturita z češtiny mohla prominout... si myslim.

Jo no - je to fakt složitý :D. Na druhou stranu kdyby na ty opravy nebyly nejrůznější tabulky a předpisy, spousta lidí by zas řikala, že se to opravuje jak se to zrovna hodí a neni to spravedlivý. To je asi těžký říct, jestli to Cermat vymyslel dobře nebo ne. Každopádně si umim představit, že kdybych to vymejšlela já, tabulky a předpisy by byly a bylo by jich možná ještě víc :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama