Muhaha esej! Autor uvažuje nad vlivem techniky na společnost.

7. května 2012 v 21:10 |  Literát


Pánův sluha, sluhův pán

Společenské vědy se dodnes zabývají otázkou, co činí člověka člověkem. V čem se lišíme od zvířat? Abstraktním myšlením, artikulovanou řečí, smyslem pro organizaci a plánování... a technickou vyspělostí? Je možné tvrdit, že je používání techniky znakem lidskosti? Je bez pochyby prokazatelné, že lidstvo je mnohem více než zvířecí společenství schopno používat techniku a nové vědecké poznatky ve svůj prvoplánový prospěch. Otázkou však zůstává, jaké důsledky bude mít rozvoj technologií na vývoj lidstva z dlouhodobého hlediska. Dnes považujeme člověka za vládce Země, ne-li vesmíru, za pána všeho tvorstva, za pána, který si podrobil ostatní živé organismy a dokázal stvořit si pro své účely nové kovové sluhy. Kdy nastane zlomový bod, kdy si stroje podrobí nás a aby zdůraznily, že jsou jiné a lepší, začnou se zabývat otázkou, co činí stroj strojem?

Sledujme nyní osud Franka Poola, postavy z Clarkova románu, který si prošel neuvěřitelnou vesmírnou i životní odyseou. Všimněme si, jak obrovský vliv měla technika na jeho život. Na kosmické lodi Discovery se stal loutkou ovládanou počítačem HALem. Jelikož byl HAL lidmi naprogramován tak, aby jednal v zájmu úspěšného splnění cíle cesty za každou cenu, z vlastní vůle rozhodl, že je třeba se všech astronautů na lodi zbavit a cestu dokončit sám. Role pána a sluhy se obrátila. Dokonalá ukázka toho, že si člověk sám vytváří svůj osud. Sami jsme stvořili to, co nás nakonec s největší pravděpodobností zničí.

Každá revoluce začíná mezi dvěmi antagonistickými třídami: mezi pány a jejich sluhy, kteří se cítí vykořisťováni. Kdy se ze sluhů - strojů stanou soupeři a jestli nakonec budou našimi pány, to je těžké předvídat. Je to jen jeden z možných scénářů. Ať už ale skončíme jakkoli, ano, je to i technika, co nás činí lidmi. Vymýšlíme stroje, které nám usnadňují život. Touha po pohodlí je lidská. Občas se nám naše vynálezy vymknou z ruky. Ale chybovat je také lidské. A že nás může technika sprovodit ze světa? Umírat je přece lidské.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama